Kacwin

Nazwa wsi pochodzi podobno z języka niemieckiego – od słowa Katzwinkel, co oznacza „koci zakątek”. Pierwsze zapiski na temat Kacwina pochodzą z początku XIV wieku. Miejscowość jest więc bardzo stara, a jej położenie – z dala od szlaków turystycznych i miejsc szybko rozwijających się (dopiero otwarcie pieszego przejścia granicznego ze Słowacją i budowa zapory spowodowały, że turyści zainteresowali się tym regionem) – pozwoliło Kacwinowi stać się ostoją kultury spiskiej.

Piękny, łączący w sobie wiele stylów architektonicznych kościół w Kacwinie został ufundowany ok. 1400r. przez przedstawiciela rodu Brzeviczych. W pierwszych latach XVII w. wieś uległa wpływom protestanckim, a kościół od 1603r. do 1632r. pełnił rolę zboru protestanckiego.

Główna bryła kościoła jest gotycka, na niej dwie wieże – dzwonnica i sygnaturka o linii barokowej. We wnętrzu kościoła dominuje rokoko i barok. Wieś jest położona na wysokości 570 m n.p.m. Można, nie wysilając się, zdobyć dwa najwyższe w Kacwinie szczyty pasma Magury Spiskiej: Krzyżową Górę (767 m n.p.m.) i Majową Górę (743 m n.p.m.). (Wskazówka: kiedy już będziesz w Kacwinie, zapytaj miejscowych od czego pochodzi nazwa Majowej Góry – gwarantuję, że będziesz zaskoczony!) Jedną z największych atrakcji Kacwina jest też Wodospad Kacwiński – według niektórych Źródeł – wysoki nawet na 8 m.

Galeria Kacwina

Zdjęcia pochodzą ze strony kacwin.com